Žiadosť o nový občiansky preukaz v cudzine

Dosť ľudí ma otázky ako je to s vybavovaním občianskeho preukazu v cudzine. Ide hlavne o prípady straty alebo poškodenia.

Tak tu je v skratke popis zo stránok MZV SR.
V súlade s §7a zákona č. 224/2006 Zz o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je od 1. januára 2013 možné prijímať žiadosti o nový občiansky preukaz aj na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. Žiadosť o nový občiansky preukaz môže na zastupiteľskom úrade SR podať len ten občan, ktorý stále má trvalý pobyt v Slovenskej republike, a ktorému zároveň v SR po 1. júli 2008 už aspoň raz bol vydaný OP formátu EU (t.j. kartička vyrobená z polykarbonátu).

Dôvody podania žiadosti o OP na zastupiteľskom úrade SR v zahraničí môžu byť nasledovné:

  • strata alebo odcudzenie
  • zmena mena alebo priezviska
  • zničenie alebo poškodenie
  • 180 a menej dní pred skončením platnosti aktuálneho OP

V SR je možné podať žiadosť o OP na miestne príslušnom okresnom riaditeľstve polície SR (podľa miesta trvalého bydliska) alebo na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve polície SR (oddelenie dokladov).

Na zastupiteľskom úrade nie je možné prijať žiadosť o prvý občiansky preukaz pri dovŕšení 15. roku veku.

Na zastupiteľskom úrade nie je možné požiadať o zápis osobitných záznamov (napr. údaje o závažných chorobách, o krvnej skupine, akademický titul), ak tieto neboli uvedené v pôvodnom občianskom preukaze.

Pri podaní žiadosti sa občan podrobí snímaniu tváre a podpisu.

Žiadosť o občiansky preukaz je spoplatnená v zmysle zákona podľa položky 259 Sadzobníka konzulárnych poplatkov.

Prevzatie OP vyžiadaného v zahraničí

Občan si prevezme vyhotovený doklad osobne. Občiansky preukaz môže prevziať aj iný občan, ktorý sa preukáže svojím platným občianskym preukazom a notársky osvedčeným splnomocnením na zastupovanie. Za občana pozbaveného právnej spôsobilosti prevezme doklad jeho opatrovník.

Žiadateľ odovzdáva pri preberaní nového dokladu svoj pôvodný občiansky preukaz, ak ho vlastní.

Viac informácií nájdete na stránkach MZV SR


Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.