Ako si uviazať kravatu

Viete si viazať kravatu?

Že na viazaní základného kravatového uzla nie je nič ťažké? No, naozaj nie je, avšak napriek tomu zostáva viazanie kravaty pre mnohých mužov neprekonateľnou prekážkou, takže často nechávajú uviazanie kravaty na svojich drahých polovičkách.

kravata-pesRobí aj vám viazanie kravaty problémy? Rozhodne nie ste sami. Správne si uviazať kravatu dokáže zamotať hlavu nejednému mužovi, hlavne budúcim maturantom.

Ak je kravatový uzol uviazaný správne, vyzerá jednoducho skvele. A to nielen z pohľadu mužov, ale hlavne z pohľadu žien, ktoré tento detail nielen dokážu zhodnotiť, ale hlavne aj oceniť.

Predtým ako začnete so samostatným viazaním kravaty, pozrite sa na pár základných zásad. Môžu vám pomôcť pre správny výber a nosenie kravaty.

Šírka kravaty

Šírku kravaty určite nepodceňujte. Kravaty poznáme široké a úzke. Vhodne zvolený typ šírky kravaty má hlave zodpovedať tvaru postavy tak, aby vytvárala jednotný optický dojem. Kravaty úzke sa hodia k postavám vysokým a štíhlym a naopak širšia kravata sa hodí k mohutnejším mužom. Ak nie ste si istý akú si vybrať, trendom je voliť kravatu úzku, ktorá pôsobí slušným dojmom

Vzory kravát

Kravatu poznáme jednofarebnú, vzorkovanú a prúžkovanú. Vzor kravaty má v podstate zodpovedať vzoru košele. K vzorkovaným košeliam vyberáme kravaty jednofarebné a jednofarebným košeliam volíme vzorované kravaty. Vhodné je síce ladiť farbu kravaty a košele, nie tak je to však pri ich vzore!

Dĺžka kravaty

Správne uviazaná kravaty má byť tak, aby jej koniec zakrýval opasok u nohavíc. Preto je dôležitý prvý krok viazania, a to prekríženie základného uzla. Viackrát si na sebe vyskúšajte uviazanie a starostlivo pritom dbajte na hľadanie správneho miesta pre kríženia prvého uzla. Ak je Vám kravata po uviazaní krátka, polohu uzla posuňte smerom k užšiemu koncu; ak naopak presahuje, uzol vážte viac ku stredu.

Výber uzla kravaty

Kravatových uzlov existuje celá rada; kravatu môžeme uviazať až na niekoľko možných spôsobov. Práve uzol tvorí podstatnú časť celkového optického efektu kravaty. Mal by v zásade zodpovedať postave a tiež tvaru goliera košele – nie každý uzol padne ku každej postave! Je to obdobné ako u šírky – pre štíhle postavy volíme užšie uzly a naopak k širším postavám sa hodí viac mohutnejšie uzly. Vhodným uzlom môžeme opticky predĺžiť kratší krk či skrátiť šírku ramien.

Viazanie kravaty – návod (video)

Video návody na viazanie kravaty sú pre mnohých rýchlejšou a pohodlnejšou cestou učenia ako uviazať kravatu. Vyskúšajte si podľa videa uviazať kravatu.

Návod na viazanie kravaty – uzol WINDSOR:

V súčasnej dobe patrí k obľúbeným, a to vďaka aktuálnym širokým golierom u panských spoločenských košieľ. Windsor patrí medzi široké a symetrické uzly. Najčastejšie sa hodí na prezentácie a pracovných záležitostí, pôsobí sebavedomo a dôveryhodne. Dobre vyzerá na mužoch s dlhým krkom, svojou šírkou krk opticky skracuje.

Návod na viazanie kravaty – uzol Pratt:

Kravatový uzol Pratt patrí medzi úhľadné stredne veľké symetrické uzly.
Je veľmi praktický uzol, vhodný pre takmer každú kravatu.

Návod na viazanie kravaty – uzol PLATTSBURGH:

Kravatový uzol Plattsburgh je pomenovaný po malom mestečku v štáte New York, v ktorom sa narodil Thomas Fink, “vynálezca” uzla a autor knihy 85 spôsobov viazania kravaty. Ide o široký symetrický uzol zo zúženým vyústením.

Návod na viazanie kravaty – uzol PRATT:


Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.